Residency Program

Group XLII (April – September 2016)

Julian Feritsch and Julia Hohenwarter

Carl Fransson and Thomas Paltiel (studio nāv)

Kathi Hofer

Nadim Vardag

Group XLII Residency Show

Group XLI (September 2015 - March 2016)

Anca Benera and Arnold Estefan

Thea Moeller

Daniel Springer

Kerstin von Gabain

Group XLI Residency Show

Group XL (April – September 2015)

Sofia Porto Bauchwitz and Monica Rizzolli Gomes

Andreas Bauer and Lukas Stopczynski

Christoph Meier

Robert Schwarz

Group XL Residency Show

Group XXXIX (October 2014 - March 2015)

Eric Bell and Kristoffer Frick

Elisabeth Haid and Josef Schröck

Bernhard Luthringshausen and Evelyn Temmel

Mirjam Thomann

Group XXXIX Residency Show

GROUP XXXVIII (April – September 2014)

Pradeep Devadass and Sushant Verma

Maria von Hausswolff

Peter Jellitsch

Björn Kämmerer

GROUP XXXVIII Residency Show

GROUP XXXVII (October 2013 – March 2014)

Christian Mayer
Michael Hieslmair
Heidrun Holzfeind
Deniz Sözen
Johannes Zotter

GROUP XXXVII Residency Show

GROUP XXXVI (April – September 2013)

Benjamin Hirte
Katrin Hornek
Anahita Razmi
Julia Wieger

GROUP XXXVI Residency Show

GROUP XXXV (October 2012 – March 2013)

Steffi Alte (Alte/Seiler)
Eva Seiler (Alte/Seiler)
Markus Krottendorfer
Anton Savov
Lucie Stahl

GROUP XXXV Residency Show

Group XXXIV (April – September 2012)

Lukas Allner, Moritz Heimrath and Mechtild Weber

Johannes Schweiger

Kamen Stoyanov

Kostis Velonis

Group XXXIV Residency Show

Group XXXIII (October 2011 – March 2012)

Morteza Farhadian Dehkordi and Shima Roshanzamir

Christoph Eppacher

Lasse Schmidt Hansen

Johann Lurf

Group XXXIII Residency Show

Group XXXII (April – September 2011)

Peter Fritzanwallner

Gregor Holzinger, Florian Schafetzy and Eva Sommeregger

Jae Rhim Lee

Borjana Ventzislavova

Group XXXII Residency Show

Group XXXI (October 2010 – March 2011)

Julia Körner and Adam Vukmanov

Ivan Niedermair

Patrycja German

Dennis Lösch

Group XXXI Residency Show

Group XXX (April – September 2010)

Zameer Basrai

Felix Burrichter and Sarah Ortmeyer

Mandla Reuter

Markus Zeber

Group XXX Residency Show

Group XXIX (October 2009 – March 2010)

Tobias Klauser

Edmund Ming-Yip Kwong

Stephan Lugbauer

Marusa Sagadin

Group XXIX Residency Show

Group XXVIII (April – September 2009)

Bara (Hans-Peter Thomas)

Wouter Osterholt and Elke Uitentuis

Rainer Prohaska

Bernhard Wolf

Group XXVIII Residency Show

Group XXVII (October 2008 – March 2009)

Alan Cicmak

Simon Fujiwara

Markus Hanakam and Roswitha Schuller

Kristina Schinegger and Stefan Rutzinger

Group XXVII Residency Show

Group XXVI (April – September 2008)

Paul Dallas

Eldine Heep

Manuela Mark

Oona and Paul Peyrer-Heimstätt

Raimund Pleschberger

Group XXVI Residency Show

Group XXV (October 2007 – March 2008)

Bernhard Eder and Theresa Krenn

Sabine Müller and Andreas Quednau

Johann Neumeister

Hank Schmidt in der Beek

Group XXV Residency Show

Group XXIV (April – September 2007)

Marc J. Cohen, Katharina Stoever and Barbara Wolff

Zenita Komad

Christina Linortner

Gerhard Treml

Group XXIV Residency Show

Group XXIII (April – September 2007)

Nine Budde

Matias del Campo and Sandra Manninger

Julien Diehn

Alexander Dworschak and Anke Freimund

Group XXIII Residency Show

Group XXII (April – September 2006)

Alfredo Barsuglia

Wulf Walter Boettger

Andreas Fogarasi

Sonja Vordermaier

Group XXII Residency Show

Group XXI (October 2005 – March 2006)

David J. Emmer, Benjamin Haupt and Robert Huebser

Elena Kovylina

Sonia Leimer

David Moises

Group XXI Residency Show

Group XX (May – September 2005)

Songuel Boyraz

Christoph ‘kabru’ Kaltenbrunner

Bas Princen and Milica Topalovic

Hans Schabus

Group XX Residency Show

Group XIX (January – May 2005)

Sabine Bitter and Helmut Weber

Annja Krautgasser and Dariusz Krzeczek

Stefan Roehrle

David Zink-Yi

Group XIX Residency Show

Group XVIII (April – September 2004)

Miriam Bajtala

Florian Hecker

Barbara Holub and Paul Rajakovics

Constanze Schweiger

Group XVIII Residency Show

Group XVII (October 2003 – April 2004)

Catrin Bolt and Marlene Haring

Oliver Croy

Robert Gfader

Deborah Ligorio

Group XVII Residency Show

Group XVI (April – September 2003)

Nicholas Février and Roland Oberhofer

Christoph a. Kumpusch

Suwan Laimanee

Corinne L. Rusch

Group XVI Residency Show

Group XV (October 2002 – March 2003)

Thomas Gombotz and Antonietta Putzu

Pia Roenicke

Una Szeemann

Zlatan Vukosavljevic

Group XV Residency Show

Group XIV (May – September 2002)

Lorenzo Rocha Cito

Luisa Lambri

Karina Nimmerfall

Bernhard Sommer

Group XIV Residency Show

Group XIII (October 2001 – February 2002)

José Pérez de Lama

Mauricio Rafael Duk Gonzáles

Richard Hoeck

Kobe Matthys

Group XIII Residency Show

Group XII (April – September 2001)

Barbara Kaucky

Dorit Margreiter

Florian Pumhoesl and Martha Stutteregger

Michael Wildmann

Group XII Residency Show

Group XI (October 2000 – March 2001)

Siegfried Hofer

Susanne Jirkuff

Lisa Schmidt-Colinet and Alexander Schmoeger

Florian Zeyfang

Group XI Residency Show

Group X (April – September 2000)

Birgitta Rottmann

Markus Schinwald

Meike Schmidt-Gleim

Group X Residency Show

Group IX (November 1999 – March 2000)

Franka Diehnelt and Karoline Streeruwitz

Béatrice Dreux

Sophie Thalbauer (Esslinger)

Jun Yang

Group IX Residency Show

Group VIII (April – September 1999)

Judith Ammann

Wolfgang Koelbl

Mathias Poledna

Michael Wallraff

Group VIII Residency Show

Group VII (October 1998 – March 1999)

Ase Frid and Johan Frid

Ali Janka and Tobias Urban

Walter Kraeutler and Carl Schlaeffer

Anna Meyer

Group VII Residency Show

Group VI (April – September 1998)

Gerry Ammann

Rochus Kahr

Marko Lulic

Constanze Ruhm

Group VI Residency Show

Group V (October 1997 – March 1998)

Helena Huneke

Martin Liebscher

Isa Rosenberger

Noa Schiller

Group V Residency Show

Group IV (April – September 1997)

Martin Behr and Guenther Holler-Schuster

Christine Gloggengiesser

Christof Schlegel and Christian Teckert

Nicole Six

Group IV Residency Show

Group III (October 1996 – March 1997)

Stephan Doesinger

Ulrike Mueller

Judith-Karoline Mussel

Paul Petritsch and Johannes Porsch

Group III Residency Show

Group II (April – September 1996)

Gilbert Bretterbauer

Marta Fuetterer

Kasper Kovitz

Andrea Lenardin Madden

Group II Residency Show

Group I (October 1995 – March 1996)

Plamen Dejanov and Svetlana Heger

Andrea Kocevar

Flora Neuwirth

Jochen Traar

Group I Residency Show